DSC01447

DEMO - Elever råber politikerne op og kræver bedre vilkår på FGU

I går forsatte vi kampen for bedre vilkår på FGU skolerne sammen med elevorganisationen Modstrøm og mange hundrede andre FGU elever fra hele landet.

Der er brug for politisk handling for at forbedre de eksisterende vilkår på FGU skolerne. Lærerfyringer, dårlige lokaler, stram elevøkonomi, daglige måltider – listen er lang.

FGU Hovedstadens elevers budskaber til politikerne om FGU’ens vigtighed for dem: 

PLADS TIL ALLE – DRØMME – MOTIVATION – ANSVAR – FAGLIGHED – LÆRING – PERSONLIG UDVIKLING – EN DEL AF NOGET STØRRE – VI ER FREMTIDEN – EN FUCKING GOD UDDANNELSE – CHANCEN FOR AT KOMME VIDERE – NY START – FOR DEM DER IKKE PASSER IND I EN KASSE – KREATIVITET

De budskaber blev præsenteret for politikerne og de lyttede. Flere partier dukkede op og talte til eleverne og gav løfter på flere penge på finansloven til FGU.

Relaterede Nyheder

Del:

Har du spørgsmål eller brug for hjælp?