Mad uden Grænser - Dansk-Kenyansk madaften med et bæredygtigt fokus

🌍✨ Glæd dig til en aften med mad, økologi, ernæring og kulturoplevelser ✨🌍

Når vi d. 28. maj kl. 17 – 20.00 åbner vores døre til Mad uden Grænser 🍽️🌱, hvor vi præsenterer bæredygtige retter udviklet af danske 🇩🇰 og kenyanske 🇰🇪 unge.

🍴 MENU:

3 forretter:
🌭 Lille hotdog
🥬 Spinatblinis
🥞 Okonomiyaki

Hovedret:
🍛 Afrikansk Briani (kylling) med Ugali & bønnesalat 🫘

3 desserter:
🍫 Bønne-brownie
🍰 Hvid blondie
🍋 Små citrontærter med aquafaba-kys

💰 Pris per kuvert: 125 kr.
☕ Der kan tilkøbes kaffe, te, alkoholfri øl og sodavand.

📲 Tilmelding:
MobilePay til 290263
Vis kvittering/kontrolbillede ved ankomst ✅
⚠️ Der er kun 80 pladser – først til mølle!

Adresse: FGU Amager Brønderslev Allé 25, Kastrup

Sammen med kenyanske elever fra Utalii Hotel College har FGU-elever på rejsen til Kenya øvet sig i at lave nem, lækker, ernæringsrig og bæredygtig mad, som vi har serveret på The People Dialogue Festival i Nairobi – Kenyas svar på Folkemødet på Bornholm.

Til Mad uden Grænser-aftenen kan du selv få en oplevelse af maden og viden om hvordan du kan arbejde med diversitet i råvarer og klimavenlige løsninger. Du smager og vi viser, hvordan næringsrig og naturrig mad kan inspirere til grønnere valg i hverdagen med henblik på at oplyse om Verdensmålene og sætte fokus på, hvordan mad og ernæring spiller en vigtig rolle.

Læs eleven Sheila´s beretning om turen til Kenya her

Se filmen fra projektet i Kenya her

På aftenen fortæller eleverne om turen og viser film/billeder, og vores samarbejdspartnere på projektet, 2030beyond og Nomy, vil ligeså være til stede til en snak om Verdensmål, bæredygtighed og læring på tværs af kultur og fagligheder.

Relaterede Nyheder

Dimission 2026

Dimission 2026 – Fotoserie Billedserie af Jonas, elev på Medieproduktion på Vesterbro-skolen Torsdag d. 25 juni afsluttede 250 elever fra FGU Hovedstaden og efter sommeren

FGU gør mig klar til Gym

Billede: Danni Nielsen Læs om vores gymnasie-forberedende tilbud: AGU International under “Fagpakker” FGU gør mig klar til Gym 17-årige Maya fortæller om hendes tid på

Del:

Har du spørgsmål eller brug for hjælp?