Billede: Danni Nielsen, Industriens Museum, Horsens

Medaljeoverrækkelse i Horsens

Tidligere FGU-elev og nu uddannet mediegrafiker, Paige G. Hermansen, blev i dag hædret ved Grafisk Uddannelsesudvalgs medaljearrangement på Industrimuseet i Horsens. Her blev nogle af de allerdygtigste nyuddannede i den grafiske branche fejret med taler, bobler, hyldest og ikke mindst, en velfortjent medalje.

Arrangementet fandt sted i historiske rammer, hvor formanden for Grafisk Uddannelsesudvalg, Anders Mosumgaard, understregede, at “det at få en medalje jo ikke bare er noget, man lige gør – det er en særlig bedrift, og modtagerne fortjener at blive hædret.

I en af festtalerne ved tidligere medaljemodtager Mads Graff Brøndum, nuværende Production Supervisor hos Envases Europe A/S, blev medaljemodtagerne fremhævet for deres vilje, gåpåmod, selvstændighed, personlige udvikling og nysgerrighed – kvaliteter, der rækker ud over de rent faglige færdigheder. Samtidig blev fremtidens udfordringer og muligheder for mediegrafikere nævnt, med pointeringen: “I har bevist, at I kan noget helt særligt. Fremtiden for grafisk produktion, design og kommunikation ligger i jeres hænder.

For Paige markerer dagen en milepæl. I december afsluttede hun sin uddannelse som mediegrafiker gennem ny mesterlære på FGU Hovedstaden med et imponerende resultat. Hun bestod sin svendeprøve på NEXT – Uddannelse København med et 12-bronze, den næsthøjeste bedømmelse, man kan opnå.

Paige er dermed et forbillede for andre unge, som går vejen fra FGU til erhvervsuddannelse. Hendes rejse viser, hvordan et skolemiljø med ro og rum samt faglig dedikation, kreativitet og vedholdenhed kan føre til store resultater – og til en af branchens mest prestigefyldte anerkendelser.

“Det er virkelig en ære at modtage medaljen – jeg ved at det er min ihærdighed, kreativitet og empati kombineret med et læringsmiljø hvor jeg kunne tage ansvar, der har sat mig her.” Paige Hermansen

Selve medaljen viser fagets motiv, logo og med følgende indgraverede tekst: “Når viden og kreativitet forenes med intiativ og virkelyst nås målet.”

Paige blev ledsaget af hendes lærermestre Rasmus Satto og Danni Nielsen, som sammen med resten af FGU Hovedstaden, er pave stolte over hendes præstation, og vi ved, at hun kommer til at tage mediegrafiker-verdenen med storm!

Relaterede Nyheder

Jule-dimission 2025

Jule-dimission 2025 I dag emmer det af julestemning og faglig stolthed på de fire skoler i FGU Hovedstaden. 600 glade elever er samlet i ægte

12 tals-succeshistorie fra FGU Østerbro

12 tals-succeshistorie fra FGU Østerbro Kort efter sin afsluttende danskprøve strålede 19-årige Kateryna, da hun kom ud fra eksamenslokalet. Kateryna, der er fra Ukraine og

Del:

Har du spørgsmål eller brug for hjælp?